Детска програма „Учен за един ден“

За деца и младежи

14:00 - 18:00, Северно крило, фоайета на етажи 1, 2, 3 и 4; Франкофонски център

В рамките на детската програма „Учен за един ден“, децата ще могат да се докоснат до вълнуващата професия на учените, като се включат в различни практически работилници. Участниците ще могат:

• да проектират градовете на бъдещето,
  • да мислят за климатичните промени и космоса,
  • да проучват екосистемите в развитие,
  • да обмислят влиянието на пластмасата,
  • да програмират без компютър,
  • да се включат в работилницата за програмиране на Майндхъб
  • да си направят 3-Д очила и да рисуват 3-измерни картини ...и още много..
14:00 - 18:00, Музей по палеонтология и исторична геология

"По динозавърските стъпки"

Посещение на музея с интересни разкази от специалистите

16:00 - 18:00, Зала 224

Пътешествие във времето

Представяне на отличените проекти в националния конкурс

18:30, Централно фоайе

Награждаване на участниците в националните конкурси "Пътешествие във времето" (конкурс за проекти) и "Технологиите на бъдещето" (конкурс за рисунки)

14:30 - 17:30,  Зала 246

14:30 - 15:30  Можем ли без математика? Игра за деца (2-4 клас) Едно забавно пътуване във времето в търсене на внезапно изчезнали математически знания. Игра, изпълнена с любопитни исторически факти, свързани с математиката, нейното развитие и приложение в живота на хората през различните епохи. Играта е илюстрирана с интересни примери и задачи, загадки и предизвикателства, които участниците ще трябва да решат, за да помогнант на главния герой в играта да се върне в настоящето.

16:00 - 17:30 Kосмически рейнджъри.  Целта на демонстрацията е да запознае ученици, студенти, техните учители и родители със звездни карти, технологиите виртуалната реалност, използвайки Google Cardboard и смесена реалност, използвайки Microsoft HoloLens.